Home / Arkiva Tag:Protesta

Arkiva Tag:Protesta

Protesta në Francë lë rreth 43.000 prersona të pa punë

Në Francë, rreth 43,000 njerëz mbetën pa punë për shkak të protestave të “xhaketave të verdha” që filluan më 17 nëntor. Sipas Ministrisë së ekonomisë, shumë kompani kanë pësuar dëme të mëdha materiale për shkak të protestave të vazhdueshme. Dëmet që i janë shkaktuar shtetit vlerësohen të jenë rreth 28 …

Lexo më shumë »

Protesta në Barcelonë, protestuesit përplasen me policinë

Mbështetësit e pavarësisë bllokuan rrugët në disa pjesë të rajonit të Katalonjës, gjatë kohës që ministrat e qeverisë spanjolle zhvillonin një mbledhje në Barcelonë. Qinda protestues janë përplasur më policinë gjatë protestës për Pavarsisnë e Katalonjës nga Spanja. Shkak i shpërthimit të protestave u bë vendimi i kryeministrit spanjoll, Pedro …

Lexo më shumë »

Francë, protesta e jelekverdhëve, rritet numri i viktimave

Protesta e jelekverdhëve në Francë vijon ende dhe për pasojë edhe numri i persona që kanë humbur jetën gjatë demostratave të dhunshme ka shkuar në 9-të, sipas një njoftimi të qeverisë franceze ditën e sotme. “Ka pasur një të vdekur të nëntë këtë mëngjes në Agen. Ishte një ‘jelekverdhë’ që …

Lexo më shumë »

Protesta, studentët sot para Kuvendit

Studentët do të vijojnë edhe sot protestën e tyre. Këtë herë jo para kryeministrisë apo ministrisë së Arsimit por para Kuvendit, meqënëse sot ka seancë plenare. Protesta e studentëve ka hyrë në ditën e saj të 17-të dhe siç duket, nga çfarë kanë lajmëruar studentët, do të shkëputet nesër për …

Lexo më shumë »

Protesta e studentëve, çfarë do të ndodh sot

Studentët do ta vazhdojnë protestën edhe ditën e sotme. Ata do të mblidhen para fakulteteve respektive rreth orës 08:30, dhe më pas do të përshkallëzojnë protestën duke bllokuar rrugët përpara fakulteteve. Studentët paralajmërojnë bllokimin e rrugëve si ditën e djeshme, dhe i bëjnë thirrje policisë të mbajë një korsi rezervë, …

Lexo më shumë »

Protesta, studentët bllokojnë rrugët kyçe të Tiranës, po marshojnë drejt Ministrisë së Arsimit

Protesta e studentëve është përshkallëzuar pas përplasjes më policinë. Ata kanë bllokuar disa rrugë kyçe të Tiranës si dhe po marshojnë drejt ministrisë së arsimit. Protesta po bëhet shkak për pengesën në qarkullim të automjetëve. Gjithashtu theksojme së një pjesë ëe studentëve kanë qëndruar para kryeministrisë duke thirur për plotësimin …

Lexo më shumë »