Home / Arkiva Tag:Gjermani

Arkiva Tag:Gjermani

DW: Ja cilët azilkërkues dëbohen nga Gjermania

Ministri i Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Horst Seehofer synon dëbime më të shpejta të atyre azilkërkuesve që kryejnë vepra penale. Por rregulloret se kur një azilkërkues duhet të dëbohet janë mjaft të detajuara. Sipas ministrit të Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Horst Seehofer (CSU), azilkërkuesit duhet të dëbohen menjëherë, …

Lexo më shumë »

Tentoi të hyjë në Gjermani si grek, e kthejnë në Tiranë

Policia gjermane ka arrestuar një 24-vjeçar në aeroportin e Berlinit – Tegel me dukumente të rreme. Shqiptari provoi të hyjë në Gjermani me dokumente gjoja greke dhe vinte nga Londra,  njofton  agjecia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve të Policisë Federale. Zyrtarët kontrolluan shqiptarin tek i cili u gjetën dokumentat e falsikuara. Një …

Lexo më shumë »

Përplasen dy karroca, 20-të të plagosur

20-të persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e përplasjes së dy karrocave në një festë të krishtlindjes në jug të Bavarisë, Gjermani. Mediat gjermane njoftojnë se në secilin prej karrocave kishte nga dhjetë persona. Përplasja ndodhi teksa karrocat iu afruan kalimit hekurudhor dhe njëra prej tyre papritur u ndal …

Lexo më shumë »

Gjermania në terror, frikë nga sulmet terroriste

Aeroportet më të mëdha të Gjermanisë janë vënë në gjendje alarmi pasi 4 persona të dyshuar për terrorizëm u vunë re teksa monitoronin aeroportin e Shtutgartit. Policia lokale është vënë në kërkim të dy personave, atë e bir, nga rajoni i Rehnit Verior Vestfalia, si dhe për dy persona të …

Lexo më shumë »

Gjermania deklaron 800 mijë vende të lira pune

Gjermania është duke përjetuar një ‘boom’ ekonomik, duke se qenë papunësia ka rënë në më pak se 5 %, duke thyer rekord që nga bashkimi i Gjermanive. Ajo pritet të lehtësojë rregullat e emigracionit për të tërhequr punëkërkuesit e huaj dhe për të rimbushur fuqinë punëtorë, pavarësisht se ka pasur …

Lexo më shumë »