Home / Aktualitet / PS rrëzon dekretin e Metës për noterinë, rishikon ‘Kadastrën’

PS rrëzon dekretin e Metës për noterinë, rishikon ‘Kadastrën’

Grupi parlamentar i Partisë Socialiste ka vendosur të rrëzojë dekretin e Presidentit të Republikës Ilir Meta për noterinë. Grupi parlamentar i PS vendosi të rishikojë ligjin për kadastrën, i kthyer për shqyrtim nga Presidenti Meta.

Po kështu mësohet se ligjvënësit e PS kanë vendosur të rrëzojnë amendamentet e LSI-së për buxhetin. LSI kishte kërkuar në dhjetor që buxheti për arsimin të rritet në 5% të GDP. Mbledhja e socialistëve u drejtua nga kryetari i grupit parlamentar Taulant Balla.

Me Dekretin nr. 11054, datë 14.01.2019, Presidenti i Republikës vendosi kthimin për rishqyrtim në Kuvend të ligjit nr.110/2018 “Për noterinë”, me qëllim rishqyrtimin e neneve 61, 65 dhe 76 të këtij ligji.

Sipas Presidencës, përmbajtja e nenit 61 të ligjit “Për noterinë”, nuk është i qartë dhe në harmoni me disa nene të tjera të këtij ligji. Gjithashtu sipas presidentit në ligj nuk garantohet trajtimi i barabartë i noterëve përballë kostos që duhet të përballojnë për sigurimin e veprimtarisë së tyre dhe nuk ofrohet siguri ligjore për mbrojtjen dhe mbështetjen e shtresave të pamunduara të shoqërisë.

Po kështu pas ligjit “Për noterinë”, Presidenti Meta nuk kaloi as ligjin “Për kadastrën”. Kreu i Shtetit dekretoi kthimin në Kuvend të ligjit nr. 111/2018 “Për kadastrën”, me qëllim rishqyrtimin e tij por pak ditë më pas kreu i ALUIZNI-t Artan Lame e quajti të paargumentuar kthimin nga Presidenti. Lame deklaroi se në 14 faqe të Presidencës kundër ligjit nuk kishte asgjë dhe asnjë argument.

Përreth Redaktor

Kontrolloni gjithashtu

Alketa Vejsiu mban premtimin: ‘Taramelja’ do bëhet me shtëpi të re

“Taramelja” e Piter Panit është kthyer në vogëlushin më të komentuar të rrjetit që prej …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.