Home / KURIOZITETE / Kanada, themeluesi i Bitcoin vdes pa lënë fjalëkalimin

Kanada, themeluesi i Bitcoin vdes pa lënë fjalëkalimin

QuadrigaCX, një nga platformat më të rëndësishme kanadeze për të investuar në kriptovalut, ndodhet prej ditësh në një situatë të vështirë pas vdekjes së papritur të themeluesit të saj, 30-vjeçarin Gerarl Cotten, i cili vdiq nga sëmundja e Crohn në Indi, në 9 dhjetor.

Askush, as edhe bashkëshortja e tij, nuk e di paswordin për të hyrë në website dhe teorikisht kanë shkuar kot 150 milion dollarë: 26,500 bitcoin, 11mijë bitcoin cash SV, 35 mijë bitcoin Gold, 200 mijë Litecoin dhe 430 mijë Ethereum.

Ashtu siç raporton ‘Sole 24 ore’, themeluesi i QuadrigaCX kishte marrë një sërë masash mbrojtëse, mes të cilave edhe faktin që vetëm ai mund të kishte akses në kompjuterin e tij personal.

Pas akuzave, që ka shkaktuar vdekjen e bashkëshortit për të bërë një vjedhje milionere, vejusha ka dëshmuar përpara Gjykatës supreme të Scozicë.

Ajo ka thënë që nuk ka qenë fare në dijeni të punës së bërë nga bashkëshorti.

Eksperti i sigurisë i marrë nga gruaja e themeluesit të QuadrigaCX ka thënë që ka tentuar të thyejë disa nivele sigurie që i përkisnin burrit të saj, por ka arritur të marrë vetëm të dhënat në telefonat e tij dhe tek të tjera kompjutera të Cotten.

Problemi ndodhi për faktin që Bitcoin nuk është i trashëgueshëm, nga momenti që nuk ka një normë që rregullon kalimin e saj tek trashëgimtarët e mundshëm, nëse nuk njeh çelësin e hapjes së portofolit digjital, në këtë rast të personit të vdekur.

Përreth Redaktor

Kontrolloni gjithashtu

10 kuriozitete nga Bota dhe hapësira.

Nëse flet në telefon për një orë, bakteret në vesh do shumëfishohen 700 herë. Vetëm …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.