Home / KULTURA

KULTURA

DAILY EXPRESS rekomandon Ksamilin dhe Syrin e Kaltër

Tabloidi i njohur britanik Daily Express zgjedh Ksamilin dhe Syrin e Kaltër në Shqipëri si destinacionet kryesore që duhen vizituar këtë vit. Nga Meksika, në Kolumbi, Ruandë, Gjeorgji, përjashtim nuk bëjnë as dy pikat turistike tepër të njohura dhe të frekuentuara shqiptare. Ksamili për ujërat transparent dhe të kristaltë, rërën …

Lexo më shumë »

Fotografi Roland Tasho nderohet nga presidenti i Hungarisë

Fotografi i njohur Roland Tasho është nderuar me dekoratë mirënjohjeje nga Presidenti hungarez z. Ader Janos. Motivi i këtij nderimi janë ekspozitat e fotografive më të cilat ka pasqyruar jetën dhe vlerat e Budapestit në Shqipëri. Dekorata iu dorëzuar Tashos nga ambasadori hungarez Antal Heizer. Dekorata që i jepet fotografit …

Lexo më shumë »

Llogoraja destinacioni i turizmit të bardhë

Parku Kombëtar i Llogorasë, rreth 40 km në juglindje të Vlorës, që u mbulua nga flokët e dëborës në ditët e para të janarit u frekuentua nga një numër i madh vizitorësh. Ishte dëbora e parë, që ra gjatë kësaj stine dimri në këtë zonë. Një pjesë e madhe e …

Lexo më shumë »

Mbyllet pas rreth 18 vitesh konkursi i artit pamor “Onufri”, artistët akuzojnë Kumbaron

Konkursi ndërkombëtar i arteve pamore Onufri, nuk do të jetë më. Galeria Kombëtare ka vendosur ta mbyllë në kuadër të rikonceptimit të rolit të galerisë. “Në kuadër të dinamikave në të cilat zhvillohen shkëmbimet artistiko-kulturore ndërkombëtare sot, dhe si pasojë e problematikave që janë shfaqur ndër vite me Ekspozitën Ndërkombëtare …

Lexo më shumë »