Home / Aktualitet / 331 vota pro, Parlamenti Evropian mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën

331 vota pro, Parlamenti Evropian mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën

Parlamenti Evropian ka votuar sërish për liberalizimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës me zonën Shengen.

331 deputetë të pranishëm në sallë kanë votuar në favor të raportit të Tanja Fajon që kërkon liberalizimin e vizave, ndërkohë që 126 deputetë të tjerë janë shprehur kundër.
Edhe pse ky institucion ka mbështetur më parë procesin e heqjes së vizave, disa ministra të Brendshëm të shteteve anëtare të BE-së kanë vendosur kundër Kosovës.

Komisioneri i BE-së për çështje të brendshme, Avramopulos u shpreh sot se Prishtina e meriton liberalizimin e vizave dhe se ky vendim do të ndihmonte stabilitetin në rajonin e Ballkanit.

Përreth Redaktor

Kontrolloni gjithashtu

Alketa Vejsiu mban premtimin: ‘Taramelja’ do bëhet me shtëpi të re

“Taramelja” e Piter Panit është kthyer në vogëlushin më të komentuar të rrjetit që prej …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.